"Antoś" to zdrobniała nazwa figury Św. Antoniego, który od wielu lat jest patronem Jasła. Drewniana figura, która dziś ma swoje honorowe miejsce w Klasztorze jasielskich Franciszkanów, była jednym z motorów napędzających odbudowę tej miejscowości. Podczas sprzątania gruzu pozostałego po poprzednim kościele Franciszkanów, pod zwałami cegieł i desek natrafiono na drewnianą podstawę. Okazało się, że figura z niewielkim uszczerbkiem przetrwała wysadzenie kościoła, choć była umieszczona w głównym ołtarzu na wysokości 7 metrów. Wieść o tym magicznym zdarzeniu szybko rozeszła się po okolicy i przez wielu została uznana za cud. Film ten opowiada historię ludzi, którzy na własnej skórze odczuli okrutne macki niemieckiego okupanta, tracąc cały swój dobytek i obserwując jak Jasło po wojnie powstaje na nowo.
Powiat jasielski – powiat w południowo - zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Jaśle. W skład powiatu wchodzą gminy: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec zajmując powierzchnię 831 km kw.
Atrakcje turystyczne stanowią: Magurski Park Narodowy, liczne oznakowane szlaki turystyczne (główny czerwony szlak beskidzki, niebieski szlak graniczny, szlak żółty i szlaki łącznikowe, a także międzygminny szlak spacerowy ukazujący najciekawsze zabytki powiatu); ostańce piaskowca – m.in. „Diabeli Kamień” oraz w Paśmie Magury Wątkowskiej Rezerwat Kornuty. Ponadto turystów przyciąga liczna architektura sakralna z Bazyliką Mniejszą Najświętszej Maryi Panny z La Salette.
Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł rafineryjny, chemiczny, budowlany, szklarski oraz spożywczy. Największe przedsiębiorstwa działające na terenie powiatu to m. in.: LOTOS Parafiny Sp. Z o.o., JAFAR S.A. – fabryka armatur czy Baltic Wood S.A..
Przez powiat przebiegają drogi krajowe nr: 28 i 73.